BIP za darmo? Oczywiście!

Internet to ogrom aplikacji, które ułatwiają nam życie. Ktoś mądry wymyślił kiedyś licencje GPL i dzięki temu świat nie musi w ogromnej ilości przypadków „wymyślać koła na nowo”. Jakiś czas temu, jeden z moich klientów przypomniał sobie, że powinien posiadać Biuletyn Informacji Publicznej. No cóż, lepiej późno niż wcale, albo lepiej teraz niż jakby się kto do tego przyczepił i posypały by się jakieś kary.

Firm, które zajmują się wdrażaniem BIP-a jest ogrom. Jedne oferują swoje usługi taniej, drugie drożej. Tak na prawdę, klikając po stronach firm, które wdrażają BIP na nic jest szukać ceny. Są strony, które ową cenę podają, jednak jest ich jak na lekarstwo. Większość firm określa jedynie, że ich produkt jest zgodny z ustawą o BIP i na tym kończy się cała historia. Nie ma przykładów, nie ma możliwości zapoznania się z zapleczem owej aplikacji. Czyli co? Żeby nie kupić kota w worku, trzeba zmarnować masę czasu na to, aby skontaktować się z daną firmą, poprosić o dostęp do jakiegoś demo, poczekać na e-maila z danymi, zobaczyć, zapytać o cenę i pewnie zrezygnować.

Dziwo więc człowieka bierze, że komercyjne rozwiązania nie udostępniają tak prostych rzeczy, a open sourcowe jak najbardziej. Ano mam na myśli SmodBIP. Aplikację przygotowaną przez firmę twórcy.pl. Ich narzędzie jak najbardziej nadaje się do wdrożenia BIP-u zgodnie z ustawą i co najważniejsze udostępniane jest za free. Instalacja owej aplikacji jest banalnie prosta, zaplecze przejrzyste i intuicyjne. Myślę, że średnio zaawansowany webmaster z jakiegoś urzędu czy instytucji, która jest zobowiązana posiadać BIP, dałby sobie rade z uruchomieniem tego skryptu.

A więc, jeśli szukasz oprogramowania, które obsłuży BIP Twojego urzędu, gminy, szkoły, czy uczelni zapraszam na stronę: http://bip.smod.pl/index.php

Tak na marginesie. Z informacji jakie posiadam wynika, że urzędy czy gminy płaciły i płacą ogromne pieniądze za wdrożenie BIP-u. Jak widać niepotrzebnie! Wiem też, że licencja bezterminowa na komercyjne wykorzystanie owego skryptu to koszt tylko 300 zł. Szczegóły pod linkiem powyżej.

Marcin Gerwatowski

Marcin Gerwatowski. Tak się nazywam. 32 lata w 2014 roku. Wyrafinowany realista. Niektórzy mówią, że pesymista – kłamią. Lubie krótkie zdania. Od niedawna bloger. Uczący się. Tak więc, za wszelkie nieścisłości przepraszam!

8 komentarzy

 1. Jesteś wielki, prosto o trudnych sprawach a przy okazji z wielkim humorem – szacun

 2. Bez przesady lepiej BIP postawić na WordPressie, niż na jakimś Smodzie. Taka aplikacja nie ma szans dalszego rozwoju.

 3. Tyle że SmodBIP nie jest na licencji GPL. Licencja jest tu:
  http://smod.pl/pliki/licencja.pdf

  …i ma takie kwiatki, jak:

  § 4.
  1. Licencja niniejsza jest analogiczna do licencji GPL.
  2. Licencjobiorca może użytkować Program bezpłatnie tak na potrzeby własne,
  komercyjnie jak
  i w celach zarobkowych. Może także zwielokrotniać go i dystrybuować ale
  wyłącznie
  nieodpłatnie.
  3. Licencjobiorca może modyfikować Program na potrzeby własne, komercyjne jak
  i w celach

  (…)

  § 5.
  1. Licencjobiorca nie ma prawa:
  1. Usuwania ze stopki szablonów stron informacji o właścicielu praw autorskich
  i o nazwie
  produktu oraz usuwania odnośników do strony głównej produktu oraz do strony
  Licencjodawcy (a w przypadku SmodBIP odpowiednio informacji o nazwie produktu
  oraz
  odnośnika do strony głównej produktu) także w przypadku modyfikacji Programu.
  Informacje te mogą być publikowane w sposób dyskretny, jednakże muszą być
  widoczne
  bez konieczności podejmowania żadnych działań przez odwiedzającego stronę.
  2. Usuwania informacji o prawach autorskich, oraz odnośników do strony
  produktu oraz
  strony Licencjodawcy publikowanych w części edycyjnej Programu także w
  przypadku
  modyfikacji Programu.
  3. Zwielokrotniania i dystrybucji Programu bez niniejszej licencji oraz
  publikowanych
  w Programie informacji o Licencjodawcy.
  4. Wykorzystywania Oprogramowania do celów niezgodnych z prawem.
  2. Z postanowień punktów 1 do 3 zwalnia nabycie licencji komercyjnej.

  Ta licencja z GPL ma tylko tyle wspólnego, że zawiera taki ciąg znaków. Punkt o „analogiczności” licencji jest bez sensu w kontekście całej reszty.

 4. Gdzie można pobrać??

 5. Jeśli chodzi o wymagania SmodBIP czy jest zgodny z ustawą, trzeba by było jeszcze usunąć link z reklamą tegoż systemu na dole z prawej strony, czyli nie spełnia?
  Pozdrawiam

 6. BIP na worpressie to jakis zart, zero zgodnosci z przepisami, a wiec pierwszy audyt to klopoty, MsodBIP jest darmowy, odnosnik w stopce to nie jest reklama, gdzies tam na stronie to jest omowione dokladnie, zreszta jest tam z piecset wdrozen i one przeszly audyty

Zostaw komentarz