PHP: STRLEN() – a co to takiego

W ubiegły weekend wybrałem się na szkolenie z intensywnego projektowania stron internetowych dla zaawansowanych. Przeczytałem wpierw program szkolenia i stwierdziłem „idę!”. Co mi tam, program był bardzo ogólny, ale tak na prawdę chciałem sprawdzić swoją wiedzę. Jestem „programistą” samoukiem, więc ciężko mi tak na prawdę stwierdzić jak wiele potrafię. Poszedłem więc. No i się dowiedziałem. Dowiedziałem się, że nie jestem początkujący, że trafiłem raczej w dobre miejsce, problem tylko w tym, że pozostała część grupy już nie koniecznie trafiła na dobre szkolenie, a że mamy w naszym kraju demokracje, większość jak zwykle wygrała i szkolenie z grupy dla zaawansowanych przeinaczyło się na szkolenie dla początkujących.

Pomimo tego, że 95% faktów zawartych w szkoleniu było mi znanych, to jednak dla pozostałych 5% warto było posiedzieć. Tak więc tak sobie dzisiaj siedziałem, i zastanawiałem się, czym tu urozmaicić swojego bloga i wymyśliłem. PHP to ogromna ilość funkcji, które można wykorzystać na wiele sposobów i które przydają nam się w różnych sytuacjach. Postanowiłem więc, że o tych sytuacjach, które trafiają się właśnie mi, będę pisał.

Zaczniemy więc od funkcji STRLEN(). Cóż to takiego?

Funkcja strlen() jest to funkcja, która pozwoli nam w łatwy sposób uzyskać liczbę znaków w danym stringu. Np. mamy zmienną:

$zmienna = "Ala ma kota";

Dzięki funkcji strlen() możemy w prosty sposób uzyskać informacje, ile znaków ma dana zmienna. W tym przypadku:

echo strlen($zmienna);

Do czego może nam się przydać strlen?

Załóżmy, że mamy w bazie danych newsy. Mamy tytuł newsa, treść newsa, id newsa itd. Załóżmy, że chcemy pobrać z bazy danych tytuł newsa, który jak to często bywa, raz jest krótki a raz długi, a my, mamy do wykorzystania tylko jeden wiersz na ten tytuł. Nie chcemy ograniczać się do skracania tytułu, bo ważne jest aby wyświetlał nam się on cały. Co więc zrobić. Używając funkcji strlen, możemy w łatwy sposób określić ilość znaków w tytule i stosując pewnego rodzaju warunki ustalić, że jeśli tytuł jest za długi, wielkość czcionki z jaką się wyświetla ma być mniejsza. A więc:

 

$zmienna = "To jest tytuł newsa";
$ile = strlen($zmienna); // ilość znaków w tytule to 19
if ($ile >20) {
$czcionka = "20px;"
}
else {
$czcionka = "30px;"
}
echo '<a href="#" style="font-size:'.$czcionka.'">'.$zmienna.'</a>';

 

 

W ten oto prosty sposób, możemy sprawić, że nasz tytuł, bez większego problemu zmieści nam się w jednym wierszu bez konieczności ucinania go.

Marcin Gerwatowski

Marcin Gerwatowski. Tak się nazywam. 32 lata w 2014 roku. Wyrafinowany realista. Niektórzy mówią, że pesymista – kłamią. Lubie krótkie zdania. Od niedawna bloger. Uczący się. Tak więc, za wszelkie nieścisłości przepraszam!

1 Komentarz

  1. Tak sobie czytam o tych początkujących i próbuję choć trochę zrozumieć te kody PHP….
    Powiem tak: Tworzysz świetne strony, masz chłopie talent!
    To że jesteś samoukiem to tylko podwyższa twoją wartość.

Zostaw komentarz